Kazalo po Združenje ZPMS forumu

Babica iz Avstrije

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Združenje ZPMS forumu -> Aktualno dogajanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporoèilo
mojca



Pridružen/-a: Tor Mar 2006 21:24
Prispevkov: 3
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 15, 2009 18:52    Naslov sporoèila: Babica iz Avstrije Odgovori s citatom

Ali ste vedele, da si lahko pripelješ babico iz Avstrije in tako rodiš doma? Za to svoje delo je dobila celo dovoljenje iz naše Zbornice. To je povedal gospod Peter Požun na predavanju v UKC Maribor na temo Zakonodaja v luèi zdravstvene nege. Zanima me ali bi lahko jaz dobila v Avstriji dovoljenje za delo pri njih? To me ne zanima, samo razmišljam. Razumem, da smo Evropa, da gre za pretok delovne sile, toda ali nas naša Zbornica pri takšnih in drugaènih oblikah dela ne bo niè zašèitila?

lp
_________________
Mojca
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
urška



Pridružen/-a: Tor Jun 2007 15:35
Prispevkov: 282

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 15, 2009 21:33    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Veèkrat sem naslovila nekaj aktualnih pripomb na Martino Horvat, pa sem dobila odgovor, da se stvari na Zbornici-Zvezi rešujejo. Malo bomo še poèakale potem pa draga Mojca s pripombami na plan in jih bomo naslovile na pristojne naslove. Tudi glede obvešèanja iz Porodnišnic se ni niè kaj premaknilo. Na žalost....

Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Slavica
Gost





PrispevekObjavljeno: Sre Feb 03, 2010 06:40    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Dnevnik: 3.2.2010

Pri porodu na domu se je hudo zapletlo................
Nazaj na vrh
NADA



Pridružen/-a: Tor Feb 2006 15:39
Prispevkov: 63

PrispevekObjavljeno: Èet Feb 04, 2010 11:56    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Pozdravljene, kolegice! V svoji dolgoletni praksi in delu na terenu sem imela približno 12 porodov doma, ker je vse potekalo tako hitro, da so reševalci prišli prepozno, k sreèi se je vedno vse dobro izteklo. Parkrat pri nanovo priseljeni porodnici, o kateri nisem imela nobenih predhodnih informacij, kar sva se med porodom pogovorili. Dvakrat celo v avtomobilu, ko me je žena prosila že prej, ker je predhodni porod bil zelo hiter. Èudi pa me, da nimajo podatkov, koliko babic pomaga pri porodih doma, saj je vendar treba oddati tudi prijavo poroda, èas, kraj, kdo je sodeloval in kdo izpolnil obrazec. Ali so ti otroci potem sploh kje zabeleženi? Ko sem bila še v osn. zdr. se je pomoè pri porodu štela, kot edini obisk za tisti dan, èeprav so ju potem odpeljali v porodnišnico. Zame je bila to taka odgovornost, da bi rajši naredila 10 obiskov. Še danes imam doma komplet za porod, èeprav vem, da ga ne bom uporabljala, mi je pa drag spomin. Kolegica - babica pa je pomagala snahi pri porodu doma, ko je bila že veè let v pokoju, ampak se nista dogovorili, porod je bil sredi noèi in zelo hiter. Pozdrav! Bernarda
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Vali



Pridružen/-a: Ned Mar 2006 13:39
Prispevkov: 634

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 09, 2010 20:34    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Porod na domu (Gorenjski glas, 9.2.2010)

Za vodenje poroda na domu bo ministrstvo dalo pobudo za pripravo strokovnih smernic in standardov.

Ljubljana - Porod na domu lahko prinese dodatna tveganja za porodnico, kar se je izkazalo v nedavnem primeru Blejke. Po porodu, pri njem sta sodelovala avstrijska babica in motivator, je prišlo do zapleta, ki ga babica ni mogla oskrbeti na domu porodnice. Porodnico so zato prepeljali v jeseniško bolnišnico, kjer so jo primerno strokovno oskrbeli. Po dogodku so se odzvali z ministrstva za zdravje z izjavo za javnost: »V Sloveniji nimamo predpisa, ki bi porod na domu prepovedoval. Na možnost poroda na domu pa se mora stroka kljub temu pripraviti, zato bomo dali pobudo Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornici - Zvezi), da v sodelovanju s strokovnimi združenji pripravi smernice in standarde za porod na domu.« Konkretno za avstrijsko babico, ki je sodelovala pri porodu Blejke, so pojasnili: »Pridobili smo neuradne informacije, da izvaja porode na domu na obmoèju Slovenije. Babici iz države èlanice Evropske unije (EU) ni treba dobiti dovoljenja za delo, mora pa vložiti prijavo za opravljanje obèasnih storitev za delo v Sloveniji na ministrstvo za zdravje. Ministrstvo prijavo, èe je ta popolna, pošlje Zbornici - Zvezi, ki izvajalca zaèasno vpiše v register izvajalcev zdravstvene in babiške nege za obèasno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti. Za primer, ki se je zgodil 30. januarja na Gorenjskem, smo bili najprej obvešèeni prek novinarskega vprašanja. Iz uradnih evidenc ministrstva za zdravje pa je razvidno, da izvajalka take vloge ni podala.«

V Bruslju je pred dnevi potekal sestanek, kjer so ugotovili, da na podroèju zdravstvene nege v EU ni enotnih meril. Evropska direktiva sicer daje možnost prehajanja kadra med državami èlanicami, vendar se je pojavil problem razliènih kompetenc. Kot je povedal direktor Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar za STA, bodo na tem podroèju potrebne spremembe. Pogovarjajo se, da bi slovenskim babicam ob predhodnem ustreznem izobraževanju in praksi omogoèili veè kompetenc. Verjetno bo med temi kompetencami tudi porod na domu. Izrazil je željo, da bi spremembe vkljuèevala že zakonodaja, ki je v pripravi. Bodoèim mamicam, ki želijo porod na domu, pa Remškar svetuje, naj od izvajalca zahtevajo potrdilo o vpisu v register in veljavno licenco za slovenski prostor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporoèilo
Slavica
Gost





PrispevekObjavljeno: Ned Feb 14, 2010 08:10    Naslov sporoèila: Odgovori s citatom

Nedelo: 14.2.2010
Rojevanje sodi v zdravstveno okolje!........


Rojevanje sodi v zdravstveno okolje !

Po uradnih podatkih se vsako leto doma ali med prevozom rodi do 30 slovenskih otrok
Porod v vodi, sede, èepe, na boku ali kar v domaèem okolju, prisotnost porodne spremljevalke - doule, porod z epiduralno analgezijo ali alternativnimi metodami za lajšanje boleèine - to je le del èedalje daljšega seznama želja slovenskih žena, ki prièakujejo novorojenèka.
Helena Kocmur, ned, 14.02.2010 07:00

Naše porodnišnice se po ponudbi storitev dokaj razlikujejo, zato se nekatere porodnice že vnaprej pozanimajo za ponudbo, dogovorijo se, kje bodo rodile in pripravijo porodni naèrt. Uradnih podatkov o tem, koliko žensk se pri nas odloèi za rojevanje na domu, ki po sedanji zakonodaji sploh ni predvideno, ni na voljo, vendar stroka ostaja neomajna: porod mora ostati v pristojnosti zdravstvene ustanove, saj je rojevanje doma preveè tvegano, zlasti za porodnico, pri kateri se pojavi nenadna krvavitev.

Porodnièarka mag. Barbara Šajina - Stritar, vodja oddelka za patološko noseènost v ljubljanski porodnišnici, razloži, da se lahko nepredvideno zalomi tudi pri noseènosti, ki je povsem zdrava in pri kateri ne prièakujejo zapletov. »Medicinska stroka zato meni, da je najbolj varen porod v zdravstveni ustanovi, kjer je na voljo vsa oskrba in celotna ekipa - babica, porodnièar in anesteziolog -, ki lahko ukrepa ob morebitnem zapletu.« Zdravnica je preprièana, da se nihèe ne bi zavestno odloèil za porod na domu, èe bi bil kdaj prièa nenadnemu krvavenju matere. In to je dokaj pogost pojav. Po podatkih Europeristata za leto 2004 je bilo treba pri nas s transfuzijo pomagati pri enem odstotku porodov (skoraj 180 primerov), kar je enako kot v Belgiji in Nemèiji. Leta 2008 pa sta imeli težave zaradi krvavitev 602 porodnici ali 2,8 odstotka. Z drugimi besedami - krvavitev se je pojavila na vsakih 36 porodov. Èeprav je krvavenje velikokrat mogoèe ustaviti, je vèasih tako moèno, da je usodno kljub posredovanju usposobljene zdravniške ekipe in uporabi vseh medicinskih pripomoèkov. V letih od 2000 do 2002 je bila smrtnost porodnic 15 na 100.000 živorojenih otrok, kar je primerljivo z Evropo. Razlogi so razlièni, vendar je pri nas in v svetu krvavitev še vedno najpogostejši razlog. »Porod na domu je zaradi nevarnosti takšnih zapletov skrajno tvegan, saj velikokrat ne bi pomagal še tako hiter prevoz v bolnišnico. Mislim, da bi pri nas marsikatera babica odklonila sodelovanje, èeprav bi bili porodi na domu dovoljeni. Tudi sama ne bi sprejela tako velike odgovornosti,« pojasnjuje zdravnica. »Èeprav niti republiškega strokovnega kolegija za porodništvo niti združenja za perinatalno medicino ni še nihèe uradno zaprosil za mnenje o porodih na domu, je stroka proti temu in svojega mnenja ne namerava spreminjati.«

Po uradnih podatkih se vsako leto doma ali med prevozom rodi do 30 slovenskih otrok, vendar domnevno zato, ker ni bilo dovolj èasa za odhod v porodnišnico. Tako se je v obdobju od 2002 do 2008 s strokovno pomoèjo doma rodilo 36 otrok, brez strokovne pomoèi 80 in na poti 51. Najveè takih primerov je bilo leta 2002 - skupaj 34 od 17.347 porodov in leta 2008 le še 23 od 21.545. Še vedno se pri nas zmanjšuje perinatalna umrljivost (novorojenèkov in otrok do enega meseca starosti) - leta 1990 je na 1000 živorojenih umrlo 9,3 otrok, leta 2000 je delež znašal 6,8 promila, 2008 že 6,3 promila, kar je primerljivo z najuspešnejšimi državami EU, meni porodnièarka.

Ker si mladi starši zadnje èase želijo vse krajšega bivanja v porodnišnici, nekateri se tudi pritožujejo, da je okolje, v katerem rojevajo, preveè hladno, sterilno, skratka - bolnišnièno, vidi sogovornica rešitev težav v ambulantnih porodih. V prihodnje bi lahko sistem porodništva preoblikovali tako, da bi porod potekal v dnevni bolnišnici. Tam bi porodnica ostala po porodu še 24 ur, nato bi odšla domov, kjer bi zanjo in novorojenca skrbelo zdravstveno osebje na primarni ravni (babica, ginekolog, pediater). Ojaèati in ustrezno usposobiti bi bilo treba patronažno službo na terenu, urediti sistem presejalnih pregledov novorojenèkov v nekaj dneh po porodu in še marsikaj. Ker to zahteva spremembo celotnega sistema, bo še nekaj èasa ostalo tako, kot je.

Iz NeDela
Nazaj na vrh
Pokaži sporoèila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Združenje ZPMS forumu -> Aktualno dogajanje Èasovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski èas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by Patronaza © 2010 Združenje ZMPS